Bérkalkulátor 2015: magyarázatok

2015-ös bérkalkulátorunkat az aktuális jogszabályok alapján készítettük el, hogy az a lehető legpontosabb eredményeket adja. Azonban nem képes minden munkavállaló pontos nettó bérét kiszámítani, csupán tájékoztató jellegű adatokat közöl. A kalkulátor csupán alkalmazottak nettó bérének kiszámítására szolgál, egyéni vállalkozók és kisadózó vállalkozások tételes adóját (kata) nem képeskiszámítani.

Az alábbi felsorolásban összeszedtük, hogy a kalkulátor mely paraméterei mit jelentenek, mikor kell kitölteni, illetve hogy a kapott eredményeket hogyan értelmezzük.


A kalkulátor paraméterei:

  • Eltartottak száma: Itt kell megadni a munkavállaló gyermekeinek számát, beleértve azokat a 18 év feletti, rendszeres jövedelemmel nem rendelkező, akkreditált iskolai rendszerű felsőoktatási szakképzésben, valamint főiskolai/egyetemi képzésben első képesítését/oklevelét megszerző diákokat is.
  • Kedvezményezett eltartottak száma: A családi pótlékra-, rokkantsági járadékra jogosult / jogosító gyermekek, valamint a magzat (a fogantatás 91. napjától).
  • Gyermekét/gyermekeit egyedül neveli: Ennek a kérdésnek a megválaszolása a családi pótlék kiszámításához szükséges, hiszen más összegű családi pótlékra jogosult az a szülő, aki egyedül neveli gyermekét, mint az, aki párjával együtt.
  • Friss házas: 2015-től új kedvezmény került a személyi jövedelemadót csökkentő tételek közé: a friss házasok a házasságkötéstől számítva legfeljebb 24 hónapig havi 5.000 Ft-os adókedvezményben részesülnek, amennyiben a felek legalább egyikének ez az első házasságkötése. A kedvezmény megosztható a házastársak között. Ha azonban idő közben jön a gyerek, vagyis már családi kedvezményre is jogosult lenne a pár, a frissházas-kedvezmény elveszik, és már a családi kedvezmény jár.

A kalkulátor eredményei:

  • Éves bruttó munkabér: A megadott bruttó bér 12-szerese.
  • Érvényesíthető családi adóalap csökkentő kedvezmény: A gyermekek után igénybe vehető adóalapkedvezmény. A kedvezmény összege egy és két eltartott esetén havonta 62.500 Ft, három és minden további eltartott esetén havonta 206.250 Ft. Ez a kedvezmény a bruttó bérből kerül levonásra.
  • Adóalap: Családi kedvezménnyel csökkentett éves bruttó bér.
  • Számított adóterhek: Ennyi lenne a fizetési kötelezettség, ha azt nem csökkentené semmilyen kedvezmény.
  • Befizetett adóterhek: A ténylegesen befizetésre kerülő közterhek. 2014-től a családi adókedvezmény nem csupán a személyi jövedelemadót, hanem a fizetendő járulékokat is csökkenti.
  • Nettó bér: Az az összeg, melyet a munkavállaló ténylegesen kézhez kap a fizetéséből.
  • Családi pótlék: A családi pótlék ugyan nem a munkabér része, hiszen azt a Magyar Államkincstár folyósítja a munkavállaló részére, de mivel fontos jövedelmi forrás sok család esetében, így kalkulátorunkban ennek az összege is feltüntetésre kerül. 2015-ben a családi pótlék összege a következőképpen alakul:

  • A családi pótlék összege 2015-ben, havonta
    Egy gyermekes család esetén 12.200 forint
    Egy gyermeket nevelő egyedülálló szülő esetén 13.700 forint
    Két gyermekes család esetén (gyermekenként) 13.300 forint
    Két gyermeket nevelő egyedülálló szülő esetén 14.800 forint
    Három gyermekes család esetén (gyermekenként) 16.000 forint
    Három vagy több gyermeket nevelő egyedülálló szülő esetén (gyermekenként) 17.000 forint
    Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek esetén 23.300 forint
    Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket egyedül nevelő esetén 25.900 forint

  • Összes jövedelem: A nettó bér és a családi pótlék összege.
  • Vállalkozást terhelő költség: A munkavállaló béréből nem csupán a fenti levonásokat kell befizetni az állam felé, hanem a munkaadót további befizetési kötelezettség terheli. Ezek mértéke: a szociális hozzájárulási adó a munkavállaló bruttó bérének 27%-a, míg a szakképzési hozzájárulás a bruttó bér 1,5%-a.